Çadır

Kışlık Çadır

KaleÇadır  Olarak Faliyetimiz Kışın Kışlık Çadır Veya Branda Tente Hizmeti Sunuyoruz. en ucuz fiyat karşılaştırma Siz Değerli Müşterilerimizin Beğenisine Bırakıyorum Kışlık çadırlarımız  profesyonel ekiplerimiz tarafında siz müşterilerimizin istediği ölçüde Boyutta ve özellikte itina ve özenerek üretilmektedir. Kışın soğuk günlerinde çadırın içi ısı yalıtımlı özel izalasyon yapıldığı için sıcak olmakla beraber iç ısıyı dışarıya ve aynı zamanda dıştaraftaki soğukluğuda içeri Almamaya Sahiptir. Kışlık çadırlarımız kolay kurulumu özelliği sayesinde zahmetsizce taşına bilmektedir.

Konforu dilediğiniz yere görün. Çünkü heryer eviniz gibi rahat olacak.

Çadırların TEKNİK ÖZELLİKLER

Su geçirmez sağlam tabanlı rahat ve kullanışlı bir arazi, kamp çadırıdır

Dıştan alüminyum borulu, özel su geçirmez sağlam dokunuşlu kumaşlarla Dikilmiş Olup Yerli Ve Avrupa Hammedlerinden Yapılmıştır

Çift tabanlı ve çift dikişli, çabuk ve rahat kurulabilen, 1 adet tül pencereli,

çadırın tamamını kaplayan poliüretan koruma örtüdür

Yazlık Çadır

Çadır seçerken nelere dikkat etmek gerekir?
Çadırların sınıflandırılması..
Çadırlar kendi aralarında çok farklı şekillerde sınıflandırılabilirler. Kullanılan mevsimlere göre, tasarımlarına göre, yapılacak aktiviteye göre bunların en yaygın kullanılanlarıdır. Ama tüm dünyada en çok kabul gören sınıflandırma çadırların kullanılan mevsimlere göre sınıflandırılmalarıdır. Bu sınıflandırma 2 mevsim (nadiren yapılır), 3 mevsim, 4 mevsim ve 5 mevsim çadırlar olarak yapılmaktadır.

2 mevsim Branda çadırlar sadece yaz aylarında yağışın hiç beklenmediği ya da çok az bir şekilde çiselediği rüzgarsız koşullar için uygun olabilirler. Genellikle tek bir katmandan oluşurlar ya da sadece çadırın bir miktarını kapayan bir tentesi vardır. Çadırı ayakta tutan pol adı verilen çubuklar genellikle fiberglastan yapılır ve şiddetli rüzgara dayanamazlar.

3 mevsim branda çadırlar hemen hemen her türlü yağışta rahatlıkla kullanılabilir. Sadece şiddetli rüzgarlı ve rüzgarla birlikte şiddetli yağışın olduğu koşullar için uygun olmayabilirler. Kısacası dağcılık koşulları hariç her türlü koşulda kampçılık için kullanılabilir. Çadır polleri genellikle fiberglas olur, alüminyum kullanan üreticiler de mevcuttur. Dış tente kumaşı yere kadar inerek çadırı her türlü hava şartından korur.

4 mevsim branda çadırlar dağcılık da dahil olmak üzere her türlü koşullarda konforlu bir şekilde kullanabileceğiniz tipte çadırlardır. Bu çadırlarda kullanılan kumaşlar, poller ve diğer malzemeler zorlu koşullar düşünülerek üretilmiştir. Kış dağcılığında rahatlıkla kullanılabilir.

5 mevsim çadırlar ise yüksek irtifa dağcılığında kullanılan özel tasarımlara sahip çok güçlü çadırlardır. Bunlarda 4 ya da daha fazla çadır polü kullanılarak dayanım en üst seviyeye çıkartılmıştır.

Çadır tasarımları ve parçaları..
Çadır tasarımları bir çok farklılıklar göstermektedir. Günümüzde en yaygın kullanılan tasarım kubbe formuna sahip “dome çadırlardır”. Bu tip çadırlarda iki ya da daha fazla polün üstten kesişerek kubbe formu elde edilir. Bu şekil sayesinde çadırın iç hacmi eski tasarım üçgen çadırlara oranla daha geniş olduğu gibi rüzgara karşı direnç de daha fazladır.

Çadırda kullanılan iskeleti oluşturan çubuklara genellikle “çadır polü” adı verilir. Bu malzeme çadırdan çadıra göre değişse de ağırlıklı olarak 3 mevsim çadırlarda fiberglas malzeme kullanılır, 4 mevsim ve daha güçlü çadırlarda ise özel ısıl işlemden geçmiş alüminyum malzeme kullanılır. Fiberglas malzeme çok soguk hava şartlarında esneme özelliğini yitirdiği için şiddetli bir rüzgarda çabuk kırılabilir. Buna karşılık alüminyum malzeme ise soğuk koşullarda bile esneyerek çadırın dayanımını arttırır. Pol kalınlıkları 8 – 9,5 mm arasında değişebilir.

Çadırların dış tentesinde ve tabanda kullanılan kumaşlar tamamen su geçirmez kaplama ile işlenmiştir. Bu sayede her türlü yağış koşullarında çadırın içerisine su giremez. Bunun yanında dikişlerin de bantlanmış olmasına dikkat etmekte fayda vardır.

İç tentenin kumaşları içeride oluşan su buharını dışarıya atabilmek için nefes alabilir kumaşlardan üretilirler. Çadırın nefes alabilmesini sağlamak için iç tente ve dış tenteyi mutlaka birbirine temas etmeyecek şekilde kurmak gerekir. Bunu sağlamak için dış tenteyi yardımcı ipler ile mutlaka iyi şekilde germek gerekir.

Çadır kurarken dikkat edilecek Hususlar..

Çadırı Mevsimin hava şartlarına göre en uygun yere kurmaya dikkat ediniz.

Çadırın kapısı rüzgara ters yöne bakacak şekilde kurunuz.

Hava koşulları iyi bile olsa mutlaka çadırınızın tentesini iyi şekilde geriniz.

Yanınızda çadır tamir kiti ve yedek ip taşıyınız.

Kar kamparında çadırı rüzgara karşı sağlamlaştırmak için etrafına kar duvarı örebilirsiniz.

 Çadırın eş anlamlısı otağ-oba-çerge dir Çadırın eş anlamınedir? otağ (Piknikte Otağ Kurduk otağ (yaylada otağ kurdum.) Çerge veya otağ olabilir.Örnek:Çergeyi ıssız çöle kurduk. İzci olarak gittiğimiz kampta öğretnenlerimizin yardımıyla çadırımızı(otağ)kurduk

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir